Domů / O zdravém spánku
Odběr novinek

O zdravém spánku

O zdravém spánku

O tom, co je to spánek, se není třeba příliš rozepisovat. Každý člověk spánek zažil a nejpozději z dětství si jistě pamatuje, jak večer ulehl na polštář, zavřel oči a ráno po 6 až 8 hodinách, které "nějak" uběhly, se probudil odpočatý a opět plný energie. Vzpomínáte si?

Možná si říkáte, že je to již dlouho, kdy jste naposled spali tak klidně a spokojeně, jako malé dítě. Pokud je tomu tak je, máme pro Vás několik tipů, jak lépe a kvalitněji spát.

Jak probíhá spánek?

Jak prokázaly mnohé vědecké studie, spánek má několik fází, které se opakují v 5 až 7cyklech. Nejvýznamější "epizody" našeho spánku jsou fáze zvaná REM a fáze Hlubokého spánku. Jejich délka se s blížícím se probuzením spáče mění. Na jejich poměru závisí kvalita Vašeho spánku a tedy i pocit, s jakým se ráno probouzíte a s jakým začínáte den. Pojďme se na ně podívat:

REM fáze

Poté, co v nestřeženém okamžiku usneme, se naše tělo dostane do fáze, která je odborně nazývána REM fáze spánku. Jedná se o zkratku anglického termínu Rapid Eye Movement, rychlé pochyby očí, kterým je tato fáze charakteristická.

V REM fázi se nacházíme, když se nám zdají sny. Naše svaly pracují, nacházejí se ve svalovém tonusu a když se potřebujeme převalit, tak nám k tomu pomohou. Mozek pracuje, ukládá to, co jsme se přes den dozvěděli, co jsme se naučili a prožili.

Hluboký spánek (Non-REM fáze)

Po usnutí projdeme REM fází poměrně rychle a dostaneme se do fáze tzv. hlubokého spánku odborně nazývaného Non-REM fáze. Z logiky anglického překladu tohoto termínu vyplývá, že během hlubokého spánku rychlé pohyby očí neprobíhají.

V hlubokém spánku zkrátka spíme "jako pařez" (výběr dřeviny samozřejmě ponecháme Vašemu uvážení). Naše tělo je uvolněné, svalový tonus je minimální, náš velký mozek se po celodenní aktivitě zklidnil a pracuje hlavně mozek malý.

Co je pro nás nejdůležitější, během hlubokého spánku se nám vyhlazují vrásky (s čímž si malé dítě neláme hlavu), hojí se nám jizvy a ve větší míře se obnovují buňky našeho těla. Jinými slovy, v hlubokém spánku mládneme, ať se nám to líbí, nebo ne.

Hluboký spánek je pro nás tím důležitější, čím více zubů si na nás vylámal čas. Proto je důležité vybrat si dobrou matraci. Nejen, aby se Vám dobře spalo, ale abyste zůstali dlouho mladí a zdraví. O výběru matrace se více dočtete v jiném článku.

Spánek v našem životě

Udává se, že v ideálním případě by člověk měl spát 8 hodin denně. Někteří spí déle, třeba 10 hodin, někteří spí méně, třeba 6 hodin a pak jsou tu ti, kteří mají výrazný přebytek energie a tvrdí, že skoro nespí.

Ovšem jak tomu bývá, i ve spánku platí, že důležité je, JAK se vyspíme, než KOLIK hodin spíme. Pokud spíme kvalitně, měli bychom se cítit více odpočatí i po kratší době spánku. Každý však někdy zažil, že tato teorie někdy selhala.

Náš spánek probíhá v cyklech. Naše vědomí nejprve podléhá únavě, pak v nestřeženém okamžiku usneme a přes REM fázi se propadáme do stále hlubšího spánku.

Pokračování příště :-)


Představujeme!

  Helen
Postel Helen Celomasivní postel oblých tvarů s možností různých barevných provedení. Je možno vložit úl. prostory jak výsuvné, tak variantu box.
 
14.634 Kč*

 

 
Jak vybrat postel?
 
 
Jak vybrat rošt?