Domů / Jak vybrat rošt
Odběr novinek

Jak vybrat rošt

Rošt podporuje ortopedické vlastnosti matrace a zároveň doplňuje funkčnost postele.

Rošty se dělí na:

 • Pevné laťové
 • Pevné lamelové
 • Polohovací
 • Motorově polohovací
 • Výklopné

 

 

Pevný laťový rošt je nejekonomičtější varianta, která matraci zaručuje dostatečné odvětrávání, ale nemá žádné ortopedické vlastnosti.

Pevný lamelový rošt podporuje ortopedické vlastnosti matrace a zároveň prodlužuje její  životnost. Záleží ovšem na kvalitě lamel. Lamely jsou buď vyrobeny z břízy, nebo buku. Buková lamela je mnohem kvalitnější, má větší nosnost a mnohem delší tvarovou stálost.

Dalším ukazatelem kvality je rám roštu, který se vyrábí buď z vrstvené břízy nebo z vrstveného buku. Buk je nesporně kvalitnější dřevina a tudíž odolnější.

Nepolohovací rošt

 

Dále je potřeba se podívat, kolik má rošt zdvojených lamel v pánevní oblasti, díky kterým je možné nastavit různou tuhost roštu pod bedry.. Zdvojené lamely jsou spojené posuvným jezdcem. Pokud jezdce umístíte ke středu, oblast pod pánví bude mít měkčí podporu. Pokud jezdce nastavíte k okrajům roštů, oblast pod pánví se zpevní. Ideální počet zdvojených lamel je 8. Pokud je 5, je to základ. Může se Vám pak stát, že těžiště těla  bude posunuté mimo zdvojené lamely a tím bude rošt nevyhovující - příliš měkký

Další pozornost je pozřeba věnovat pouzdrům lamel. Nejinžší kvalitu vykazují plastová pouzdra, u kterých dochází k občasnému prasknutí .Gumová pouzdra mají větší pružnost .Velmi kvalitní jsou pouzdra z tvrzeného kaučuku, nejkvalitnější jsou s přesahem přes okraj rámu, které mají ještě navíc horní pružení.

Polohovací rošty jsou převážně lamelové rošty, které mají možnost ručně naklonit lůžko v oblasti hlavy a nohou, což je vhodné zejména pro čtení, pro těhotné dámy, nebo v případě zdravotních problémů nohou. Polohování u hlavy se vyrábí vysoké a nízké.

Motorově polohovací rošty nabízejí možnost polohování bez nutnosti vstát z lůžka. Motorové polohování zároveň umožňuje lepší ergonomii polohování.

Výklopné rošty se vkládají do postele v případě, že postel má úložný prostor typu box. Výklop je možný boční, popř. nožní. Nožní výklop je vhodný v případě, že je postel např. přiražená z boku ke stěně.

 

Rošty dále dělíme podle materiálu lamel na rošty s březovými a bukovými lamelami. Bukové lamely mají oproti březovým výhodu tvarové stálosti tzn. že lamela zůstává v obloukovém napružení podstatně delší dobu než lamela březová. Hlavním důvodem  jsou vlastnosti buku, který tak snadno nepřijímá vlhkost a  je podstatně odolnější díky své nižší poréznosti. Březové lamely jsou často levnější a jsou vhodné spíše pro spáče o nižší hmotnosti. Děti, ačkoliv mají nízkou hmotnost, mohou březové lamely zlomit, pokud na posteli skáčou.

 


 

 

Ručně polohovací rošt
Ráj C
 
Ráj C KF ručně polohovací rošt
 
 • Březový rám, bukové lamely
 • Vysoké polohování hlavy
 • Nosnost 150 Kg
 
4.530 Kč
 od 3.490 Kč
Detail
Motorově polohovací rošt
Motorový rošty Ráj C M
 
Ráj C M motorově polohovací rošt
 
 • Březový rám, bukové lamely
 • Odolné kaučukové patky
 • Nosnost 150 kg
 
 9.990 Kč
 od 7.990 Kč
Detail
Výklopný rošt
 
Ráj C Noční výklop
 
Ráj C píst rošt nožní výklop
 
 • Vysoké polohování hlavy
 • Bukové lamely, kauč. patky
 • Nosnost 160 Kg
 
4.990 Kč
od 4.390 Kč
Detail

 

 

 

 

 

 

 

 

Luxusní rošty, které mají např. zabudovanou masážní jednotku máme vystavené na prodejně. V případě zájmu nás kontaktujte.

 

Luxusni rosty

 


© Ráj spánku

Mohlo by Vás zajímat:


 
Jak vybrat postel?
 
 
Jak vybrat rošt?